poniedziałek, 1 września 2014

Drukowanie na koszulkach – stosowane techniki


drukowanie na koszulkach

Koszulki z nadrukiem to skuteczne narzędzie marketingowe. W prosty sposób zachęcają obdarowaną osobę do promowania logo firmy. Jeśli koszulka będzie wystarczająco atrakcyjna, firma zyskuje chodzącą reklamę. Koszt wydruku jest zależny od drukarni i zastosowanej techniki. Drukowanie na koszulkach odbywa się z użyciem kilku alternatywnych metod.

Pierwsza, a zarazem najstarsza z nich to sitodruk. Dzięki niemu możemy wykonać wektorowe nadruki. Technika ta polega na wykonaniu formy w postaci sita, przez które przeciskana będzie farba. Ta technika nie należy do najdroższych, jednak bardziej korzystna jest w przypadku większych nakładów.

Możliwości utrwalenia obrazu na kształtkach daje też druk cyfrowy. Umożliwia bezpośrednie naniesienie wzoru w postaci grafiki rastrowej (np. bmp, jpg). Możliwe jest wykonywanie mniejszych nakładów i pojedynczych sztuk.

Kolejna metoda to tzw. flex. Jest to najtrwalsza obok haftu metoda umożliwiająca drukowanie na koszulkach. Pozwala uzyskać efekt odblasku, metaliczności, jak również sztywnego w dotyku nadruku. Daje możliwość nadrukowania zdjęć. Ta technika jest opłacalna również przy niskich nakładach, gdyż nie wymaga przygotowania formy do druku.

Alternatywną techniką jest flock, który daje możliwość nadruku w wysokiej jakości. Drukowanie na koszulkach z użyciem metody flock jest o tyle oryginalne, że nadruk ma fakturę zamszu. Do wad techniki należy wysoki koszt oraz możliwość nanoszenia wyłącznie prostych grafik.

Ostatnim znanym sposobem przeniesienia obrazu na materiał jest tradycyjny haft. To zdecydowanie najbardziej trwała technika, odporna na spieranie. Chcąc wykonać nadruki na koszulkach weźmy pod uwagę kilka drukarni i porównajmy ceny oraz jakość i trwałość nadruków w proponowanych przez nie technikach.

1 komentarz:

  1. Moim zdaniem stare dobre sito jest niezawodne i łatwo o tanią dobra drukarnie, przynajmniej w duzych miastach :)

    OdpowiedzUsuń