czwartek, 7 maja 2015

Sito – drukarnia z minionej epoki


drukarnia

Sitodruk to wyjątkowo prosta technika drukarska, a jej historia sięga tysięcy lat wstecz. Przyjęło się zakładać, iż pochodzi ona z Japonii, gdzie w XVII wieku stosowana była do zdobienia kimon. Współczesna poligrafia nadal korzysta z możliwości sitodruku, mimo że jest on dość, można powiedzieć, prymitywny w porównaniu z technikami bardziej nowoczesnymi.


Maszyny do sitodruku są tańsze od pozostałych, a przy tym pozwalają na zadrukowywanie wielu rozmaitych materiałów i powierzchni. Od tkanin, przez plastik, po metal. Od długopisów i piór, przez kubki po czapki. Przeciętny człowiek nie zdaje sobie sprawy, że za ich wykonanie odpowiada najczęściej drukarnia sito. Jest to dość niedrogi sposób na zadruk gadżetów reklamowych. Powinniśmy jednak pamiętać, że przy tej technice dobrze jeśli nadruk będzie nieskomplikowany, ze względu na jej specyficzne możliwości.

Nazwa techniki wywodzi się od formy drukującej w postaci sita z oczkami, przez które za pomocą rakla, czyli specjalnego noża, przeciskana jest farba. Formę tworzy się poprzez wypłukanie ze specjalnie spreparowanego sita o zaklejonych oczkach przestrzeni drukującej. Elementy niedrukujące pozostają zaklejone, a oczka, przez które przechodzić ma farba, są wolne.

Drukarnia sito to miejsce, w którym możemy przygotować doskonałe gadżety niższym kosztem.

Czy w epoce druku UV oraz coraz to nowoczesnych technik do zadruku niestandardowych powierzchni, sitodruk odejdzie w niepamięć? Czas pokaże. Na chwilę obecną niewiele jednak na to wskazuje, a drukarnia sito to często miejsce, do którego kierujemy swoje kroki w pierwszej kolejności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz