środa, 1 października 2014

Jakie możliwości daje drukarnia cyfrowa?


drukarnia cyfrowa

Druk cyfrowy jest zupełnie inną gałęzią poligrafii niż klasyczny offset, fleksodruk czy nawet historyczny już sitodruk umożliwiający druk na kształtkach. Wszystkie te techniki łączy jedno, a mianowicie konieczność użycia formy drukowej w procesie przenoszenia obrazu na przestrzeń, którą chcemy zadrukować. W przypadku druku cyfrowego forma do druku nie jest potrzebna. Jest to nowoczesna technika wykorzystująca zdobycze elektroniki, która wnosi w świat poligrafii nowe możliwości. Posiada oczywiście także pewne ograniczenia.


Brak konieczności wytworzenia formy drukowej wiąże się ze znacznym skróceniem czasu potrzebnego na wykonanie pojedynczego wydruku. Minimalizuje też jego koszt. Z tej przyczyny druk cyfrowy opłacalny jest przy małych nakładach. Drukarnia cyfrowa może wykonać nawet pojedynczy egzemplarz publikacji, na przykład samodzielnie zaprojektowany przez klienta fotoalbum. W przypadku innych technik wytworzenie formy do wydruku małego nakładu byłoby kosztowne i bezcelowe. Forma służy bowiem do wielokrotnego powielania tego samego obrazu. Drukarka cyfrowa przenosi zaś obraz z komputera bezpośrednio na zadrukowywaną powierzchnię. Przy dużych nakładach druk cyfrowy nie sprawdza się, czas produkcji jest dłuższy, jakość z reguły niższa, a koszta się nie kalkulują.

Drukarnia cyfrowa i publikacje personalizowane

Tak zwana cyfra wnosi do poligrafii bardzo znaczący element, a mianowicie możliwość wykonywania druków personalizowanych. Drukarnia cyfrowa może wykonać wydruki pojedynczych egzemplarzy zaproszeń czy katalogów w nazwiskami osób, do których są one adresowane. Można też w gotowych egzemplarzach wykonanych dowolną techniką dodrukować brakujące dane w wyznaczonych do tego miejscach. Dzięki temu katalogi powstałe w offsecie mogą mieć nadrukowane cyfrowo dane osób, do których mają trafić. Z pozoru prosta sprawa, a w praktyce potężne narzędzie marketingowe.

Jak widać, drukarnia cyfrowa oferuje usługi nie tylko dla małych firm i klientów indywidualnych. Wykorzystywana tutaj nowoczesna technika wnosi nowe możliwości w dziedzinę poligrafii – trzeba tylko mieć świadomość, w jaki sposób można i kiedy warto je wykorzystać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz